News

Credit Union House: Riiklikud garantiid eluaseme ostmiseks regioonides aitavad majandust elavdada

19.09.2019

Täiendavate riiklike garantiide andmine eluaseme ostmiseks maapiirkondades aitaks elavdada majanduse arengut tervikuna. Nii väitsid Credit Union House’i eksperdid, kommenteerides valitsuse kava meetmete paketi väljatöötamiseks, et toetada peresid, kes soovivad osta eluaseme väljaspool Tallinna ja Tartut. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium peab vastavad ettepanekud välja töötama 2020. a veebruariks.

„Maa-ameti statistika kohaselt tehti 55% kõikidest tehingutest Harjumaal ning 12% Tartumaal. Tõenäoliselt mõjutab valitsuse poolsete täiendavate riiklike garantiide andmine kinnisvara ostmiseks vähem populaarsetes piirkondades positiivselt kogu riigi majanduse arengut,“ ütles Credit Union House’i juhatuse esimees Maksim Sorokin.

Tema sõnul on regionaalarengu programmi tulemuslikuks elluviimiseks lisaks ettevõtluse toetamisele vajalik toetada ka inimesi, kes on valmis väiksematesse asulatesse kolima. „Arvestades maapiirkondades asuva kinnisvara vähest likviidsust, nõuavad pangad käesoleval ajal laenu taotlemisel täiendavat tagatist või kõrgemat omafinantseeringu protsenti, mis on paljudele ületamatuks takistuseks. Olukorra paranemisele aitaks kaasa riiklike garantiide andmine näiteks KredExi fondi poolt, mis juba praegu esineb noorte spetsialistide, noorte perede ja veel mõne teise laenuvõtjate liigi käendajana eluasemelaenude taotlemisel,“ selgitas Maksim Sorokin.

Credit Union House juht on kindel, et selliste probleemide lahendamise heaks näiteks on riigipoolne toetus madala sissetulekuga paljulapseliste perede elutingimuste parandamiseks: „KredEx hakkas väljastama selliseid toetusi alates 6. maist ja käesoleval aastal ületab sel eesmärgil eraldatav summa kolme miljonit eurot. Loodame, et taoline kava viiakse ellu järgmisel aastal ka maapiirkondade elanikele.“

Credit Union House on 2005. aastal loodud ettevõtete grupp, mille tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenuportfellid ja äriprojektide finantseerimine sellistes ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted on olnud kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP nimekirjas. Mitu aastat järjest olid need ettevõtted ka Äripäev kinnisvarafirmade TOP esikohal.