Uudised

Hoiu-laenuühistu või aktsiad – kummaga võiks väikeinvestor alustada?

11.01.2021

Kui räägitakse investeerimisest, kerib aktsiate küsimus reeglina üsna kiirelt üles. Nii mõnigi on mõelnud, et kui saaks ajas tagasi rännata, siis ei oleks rikkaks saamiseks vaja teha muud, kui osta Apple’i või Microsofti aktsiaid. Paraku on paljud investorid kaotanud suuri summasid, ajades taga aktsiat, mis nad kiirelt rikkaks teeb. Aktsiate kõrval eksisteerib ka teisi võimalusi investeerimiseks, näiteks hoiu-laenuühistu, mis pakub alustavale investorile mitmeid eeliseid aktsiate ees:​

  • Teadmised – Selleks, et enda aktsiaportfelli edukalt juhtida, on vaja põhjalikke teadmisi nii majandusest kui maailmas toimuvast, vastasel juhul on kerge enda raha kaotada. Eesti Arengu hoiu-laenuühistut on edukalt juhitud juba 2014. aastast saadik isikud, kelle teadmiste ja kogemuste alla kuulub 2005. aastal investeerimisettevõtete grupi Credit Union House loomine ja juhtimine. Seega on tegemist isikutega, kes oskavad teha häid investeeringuid ja kellel on suurepärane arusaam majandusest. Nemad vastutavad sinu raha säilimise ja kasvamise eest.
  • Pingetaluvus – Aktsiatega kauplemine võib olla äärmiselt pingeline, sest hindade kõikumised võivad olla väga järsud. Näiteks kriisi ajal, kui aktsiate hinnad langevad, müüvad paljud investorid enda väärtpaberid maha, lootes end nii säästa suuremast kaotusest. Hoiu-laenuühistusse raha hoiustamine aga investorile pingeid ei põhjusta. Eesti Areng on suutnud pakkuda enda liikmetele 7,5% – 13% tootlust nende hoiuselt ning investor selle pärast muret tundma ei pea.
  • Aeg – Öeldakse, et aeg on investori parim sõber. Lühiajalised kõikumised pakuvad võimalust agressiivsetele investoritele, kuid tegelikud summad teenitakse investeerimismaailmas kümnenditega. Ka pikaajaline investeering aktsiaturul ei garanteeri paraku alati head tootlust, sest isegi tugeva ettevõtte aktsia hind võib pika perioodi jooksul peatuda või hoopis langema hakata. Hea näide sellest on maailma kuulus Thomas Cook Group. Kui sa aga hoiustad näiteks 5000 eurot Eesti Arengu hoiu-laenuühistus kümneks aastaks ja 13% tootlusega aastas, siis on sul selle perioodi lõpus 16 972,84 eurot.

Hoiu-laenuühistu sobib suurepäraselt inimesele, kes tahab teha investeerimisega esimesed sammud. Eesti Areng pakub sulle palju riskivabamat ja stabiilsemat võimalust enda raha kasvatamiseks kui aktsiaturg. Levinud ütluse kohaselt umbes 80% aktsiatega kauplejatest kaotavad raha, 15% jõuavad nulli ning 5% teenib kasumit, seda just eelpool nimetatud põhjustel. Erinevalt aktsiatest ei nõua Eesti Arenguga liitumine ka põhjalikke teadmisi majandusest ja ettevõtete taustadest. Alustada saab juba 1000 euroga. Eesti Arengu hoiu-laenuühistu liikmete arv on ületanud juba 960 inimese piiri ning hoiuste maht on kasvanud 17 miljoni euroni. Eesti Arenguga liitudes on sinu raha on inimeste käes, kellel on kogemust, teadmiseid ja vahendeid, et nii headel kui keerulistel aegades su raha kasvatada.

Eesti Arengu HLÜ on 2014. aastal asutatud hoiu-laenuühistu, mis hoiustab raha ja väljastab laene. 2005. aastal asutatud investeerimisettevõtte Credit Union House tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenude ja äriprojektide rahastamine erinevates ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted kuulusid kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP-i nimekirja ja mitu aastat järjest on olnud ka Äripäeva kinnisvarafirmade TOP-i liidripositsioonil.