Uudised

Kätte on jõudnud aeg mõelda oma säästudele

18.02.2019

Eesti Panga andmete kohaselt kasvab hoiuste maht kiiremini, kui laenude ja liisingute jääk, kuid tulevikus majanduskasv aeglustub. Credit Union House‘i eksperdid kutsuvad üles pöörama rohkem tähelepanu raha säästmise ja oma säästudest täiendava sissetuleku saamise võimalustele.

Eesti keskpanga hinnangul oli säästude mahu kasv eelmisel aastal veidi kiirem, kuid ka selle aasta oktoobris ulatus see peaaegu 9%, mis endiselt ületas laenude mahu kasvu. Oktoobris väljastati Eestis ühe viiendiku võrra rohkem eluasemelaene kui eelneval aastal ning autoliisingu jääk oli eelneva aasta näitajast 21% võrra suurem. Muud tarbimislaenud kasvasid oluliselt aeglasemalt – kõigest 4% võrra aastas. Kokkuvõttes kasvas laenude ja liisingute jääk aasta lõikes ühtlaselt kõikidel tegevusaladel.

Eesti Panga poolt detsembris avaldatud 3 lähima aasta majandusprognoosi kohaselt suureneb Eesti majanduskasv sellel ja järgmisel aastal 3,5%-ni, mille järel hakkab vähenema ja 2020. aastaks läheneb 2%-le. Peamisteks põhjusteks on vähene tööjõu sisenemine turule ja probleemid ettevõtete konkurentsivõimega. Eesti turuosa vähenemise välisturgudel põhjustas kiire Eesti ekspordi hinnatõus võrreldes konkurentidega. See on omakorda tingitud tööjõu puudusest ja järelikult ka palgakasvust, mis viib eksporditavate kaupade ja teenuste üldise kallinemiseni.

Eesti keskpank märgib, et vaatamata majanduskasvu aeglustumisele laekub makse suuremas mahus kui tavaliselt. Seepärast soovitab ta kavandada riigieelarvet kuni 2021. aastani koos eelarve ülejäägiga, et headel aegadel koguda varusid ja kasutada neid majanduslanguse aastatel Eesti majanduse toetamiseks.

Credit Union House‘i eksperdid märgivad, et majanduse tsüklilise iseloomu tõttu võivad keskpanga soovitused riigieelarve kavandamiseks kasuks tulla ka eraisikutele, kuna riigi heaolu kasvuga tervikuna paraneb ka tema elanike elu. Vanasõna „rege rauta suvel, vankrit talvel“ ei kaota oma päevakajalisust ka praegu. Headel aegadel tuleks esiteks hakata tegelema säästmisega ja teiseks valida kindlad ja samal ajal tulusad raha hoidmisviisid.

Me soovitame vaadelda erinevaid säästude hoiustamise ja investeerimise võimalusi. Mõned finantsasutused võivad nõu anda oma põhitegevusega seotud küsimustes, pakkudes nende seisukohast tulusamaid variante. Kõige õigem oleks siin endale iseseisvalt selgeks teha olemasolevad võimalused alates kogumishoiustest kuni erinevate investeerimisviisideni.

Credit Union House on 2005. aastal loodud ettevõtete grupp, mille tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenuportfellid ja äriprojektide finantseerimine sellistes ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted on olnud kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP nimekirjas. Mitu aastat järjest olid need ettevõtted ka ajalehe Äripäev kinnisvarafirmade TOP eesotsas.