Uudised

Kuhu paigutada raha – kinnisvara või hoiu-laenuühistu

30.11.2020

Säästmine ning raha kasvatamine on midagi, millega kõik inimesed kasvõi vähesel määral tegeleda võiks, kuid alati kaasneb sellega küsimus: kus on mu rahal hea ja turvaline kasvada? Alustava investori valikutes tõusevad enamasti esile kaks võimalust, mida peetakse kindlamaks kui teised: kinnisvara ning hoiu-laenuühistu. Järgnevalt vaatame paari punkti, millele tasub igal alustaval investoril enne raha paigutamist mõelda:

  • Investeeringu majandamine – Ei ole saladus, et kinnisvara teenib tulu siis, kui keegi selle eest renti maksab. Paraku kui näiteks üürnik rikub korteri sisustust või keeldub maksmast, on see ennekõike omaniku probleem. Eriti haavatav on üürnik siis, kui ta näiteks üüri mustalt võtab. Eesti Arengu hoiu-laenuühistu puhul investor enda raha majandamise pärast muretsema ei pea, sest ühistut haldavad ja juhivad inimesed, kes on teinud edukaid investeeringuid näiteks kinnisvaraga juba 2005. aastast läbi investeerimisgrupi Credit Union House. Lisaks on Eesti Arengu hoiu-laenuühistu suutnud enda liikmete hoiustelt juba 2014. aastast kuni 13% aastas tootlust teenida, mida üürikorteriga on küllaltki keeruline saavutada.
  • Kõrvalkulud – Selleks, et kinnisvaraturule siseneda ja välja üüritav korter osta, tuleb juba alguses märkimisväärne summa välja käia. Keskmine investeerimiskorteri hind jääb umbes 90 000 euro kanti. Sellise hinnaga korteri puhul tuleb arvestada järgmiste lisakuludega: riigilõiv (105€) ja notari tasu (361,92€). Kui kasutatakse maakleri abi, siis tema teenustasu on kuni 5% korteri hinnast (4500€). Kui korter ostetakse laenuga, siis pank võtab ka laenulepingu sõlmimise eest tasu ligi 1% laenusummast ehk 800 eurot. Sellisel juhul tuleks korterit ostes arvestada juba 5766,92 eurose kuluga. Eesti Arengu hoiu-laenuühistuga saab hoiustamist alustada juba 1000 euroga ning ühistu liikmeks astumisel tuleb tasuda 6 eurot sisseastumistasu ja 30 eurot osamaksu, mis lepingu lõppemisel tagastatakse.
  • Vastutus ja risk – Ostes korteri, vastutab selle tootluse ja väärtuse eest ostja isiklikult. Ostetud korter võib endas aga veel mitmesuguseid riske peita. Näiteks võib maja, milles korter soetati, olla vana ning vajada renoveerimist. Kui korteri ühistu otsustab maja renoveerimiseks laenu võtta, tuleb osa sellest tasuda korteri omanikul. See võib investorile tähendada aga näiteks 60 eurot lisakulu iga kuu ja järgmised 15 aastat (kokku 9000€). Hoiu-laenuühistu puhul on aga hoiustaja selliste üllatuste eest kaitstud, sest ootamatuid lisakohustusi hoiusega ei kaasne. Kui mõne projektiga peakski probleeme või lisakulusid tekkima, siis see endast hoiustajale probleemi ei kujuta. Eesti Areng võtab endale vastutuse sinu raha ja selle kasvatamise eest täielikult enda kanda.
  • Turu tundmine ja kogemused – Selleks, et kinnisvaraturul edukaid investeeringuid teha, tuleb turgu hästi tunda. Eesti Arengu hoiu-laenuühistu teeb investeeringuid kinnisvarasse läbi Credit Union House gruppi kuuluvate ettevõtete, millest mõned on kiiresti arenevate ettevõtete edetabelisse jõudnud (Gaselli TOP) ning üks ka Äripäeva kinnisvarafirmade esikohale. See annab tunnistust sellest, turgu tuntakse suurepäraselt. Üksikul väikeinvestoril sellist teadmiste ja kogemuste pagasit aga ühe või kahe korteriga omandada võimalik ei ole ning see võib kahjuks valusalt kätte maksta.

Kindlasti tasuks alustaval investoril enne põhjalikult mõelda, kas siseneda investeerimismaailma üksi või läbi hoiu-laenuühistu, sest kuigi iga investeering kaasneb mingisuguse riskiga, on ühistu kaudu investeerimine kõvasti ohutum ja soodsam. Kindlasti tasub meelde jätta, et ühistuga liitudes on investor osa suuremast tervikust. Hetkel on Eesti Arengul juba üle 960 liiget ning investeeringute üldine maht on ületanud 17 miljoni euro piiri. Seega võiks üksikinvestorit võrrelda aerupaadiga, kus ainult sina enda liikumise eest vastutad ning ühistut suure reisilaevaga, mida juhib kogenud kapten.

Eesti Arengu HLÜ on 2014. aastal asutatud hoiu-laenuühistu, mis hoiustab raha ja väljastab laene. 2005. aastal asutatud investeerimisettevõtte Credit Union House tegevuseks on
kinnisvarainvesteeringud, laenude ja äriprojektide rahastamine erinevates ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted kuulusid kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP-i ja on olnud ka Äripäeva kinnisvarafirmade TOP-i liidripositsioonil.