Uudised

Laene puudutava reklaamiseaduse liberaliseerimisel peaks valitsus kaaluma kõiki riske

9.07.2019

Kavandatav tarbijakrediitide reklaamipiirangute leevendamine võib suurendada elanikkonna laenukoormust. Seepärast tasuks Credit Union House’i spetsialistide arvates valitsusel tähelepanelikult analüüsida kõiki riske reklaamiseaduse liberaliseerimise otsuse vastuvõtmisel laenuinstrumentide reklaamimist puudutavas osas.

„Majandusministeeriumi poolt välja töötatud seaduseparanduste kohaselt saavad laenu pakkuvad ettevõtted õiguse lisada kohustuslikule teabele muid teateid, näiteks, et tegemist on lihtsa ja mugava lahendusega,“ räägib Credit Union House’i juhatuse esimees Maksim Sorokin. „Pole välistatud, et taoline seaduse liberaliseerimine võib viia elanikkonna laenukoormuse suurenemiseni.“

Sorokini sõnul senine konservatiivne poliitika tarbimiskrediitide reguleerimise valdkonnas ning pangandusliidu strateegia, mis on suunatud Eesti elanike finantskirjaoskuse suurendamisele, on viimastel aastatel toonud positiivseid tulemusi.

„Kaks suurimat panka on viimastel kuudel avalikustanud uuringu tulemused, mis räägivad sellest, et Eesti elanike käitumine oma kulude planeerimisel on aastatega tunduvalt paranenud. Üle poole küsitletutest väidavad, et nad vaatavad lisaks kulukusele ka muid laenu saamisega seotud kulusid. See räägib teadlikkusest laenuinstrumentide kasutamisel,“ räägib Maksim Sorokin. „Seejuures tahaksin pöörata tähelepanu sellele, et 50 protsenti küsitletutest mõtleb väikelaenu võtmisest. Kui väikelaene puudutavat reklaamiseadust leevendatakse, nagu pakub majandusministeerium, nende inimeste laenukoormus võib tõusta.“

Sorokini sõnul Eestis elavate eriaisikute üldine laenukoormus pidevalt kasvab. 2018. a lõpu seisuga oli see 8,8 miljardit eurot, millest 7,6 miljardit on seotud elamuasemelaenudega. Aastaga suurenes see summa 7% võrra. „Taolist kasvutempot võib pidada üsna kiireks,“ arvab Credit Union House’i juhatuse esimees Maksim Sorokin.

Credit Union House on 2005. aastal loodud ettevõtete grupp, mille tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenuportfellid ja äriprojektide finantseerimine sellistes ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted on olnud kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP nimekirjas. Mitu aastat järjest olid need ettevõtted ka Äripäev kinnisvarafirmade TOP esikohal.