Uudised

Loobumine teisest pensionisambast võib viia ettearvamatute tulemusteni

21.05.2019

Eesti valitsusel tasuks hoolikalt analüüsida kõiki pensionikindlustuse teise samba reformi võimalikke tagajärgi. Credit Union House‘i spetsialistid arvavad, et mõtlematud otsused selles valdkonnas viivad tulevaste pensionäride säästude taseme languseni.

„Viimase statistika kohaselt on viimase 10 aastaga Eesti majapidamiste säästude maht suurenenud enam kui kaks korda ja on nüüd 7,6 miljardit eurot,“ räägib Credit Union House juhatuse esimees Maksim Sorokin. „Kusjuures säästude kasvutempo poolest on meie riik ületanud isegi kogu Euroopa näitajaid. Kuid kui uskuda pankade statistikat, on enamike hoiustajate ainukeseks säästude liigiks just nimel pensionimaksed.“

Sorokini sõnul on teise pensionisamba reformi autorite peamiseks argumendiks pensionifondide madal tulusus: „Oleme juba pööranud tähelepanu sellele, et Eesti pensionifondide reaalne tulusus on viimase 10 aastaga näidanud negatiivset tulemust: -1,3% aastas. Seda probleemi tuleb tõesti lahendada. Kuid loobumine teisest pensionisambast võib viia ettearvamatute tulemusteni.“
Credit Union House’i juhatuse esimees arvab, et taoliste reformide elluviimisel tuleb rohkem pöörata tähelepanu teiste Euroopa riikide kogemustele. Näiteks Ungarile, kes ka viis läbi kohustusliku pensionikindlustuse reformi. „Uuringute kohaselt selgus, et lõpuks umbes pool Ungari elanikkonnast üldse ei planeeri pensioniks kogumist või siis teeb seda aeg-ajalt. Pole välistatud, et kohustuslikust pensionikindlustusest loobumine Eestis võib viia sama tulemuseni,“ nendib Maksim Sorokin.

Credit Union House’i spetsialistid on veendunud, et peamine oht seisneb selles, et suurem osa inimesi võtab oma raha teisest pensionisambast välja ja kulutab seda oma igapäevastele kulutustele. „Mis aga puudutab alternatiivseid säästmisviise, siis siin on variante palju, kuigi need ei saa muidugi täielikult asendada pensionifonde riigigarantiiga. Näiteks erinevalt väärtpaberiinvesteeringutest ei nõua sissemaksed hoiu- ja laenuühistustesse erilisi oskusi ning tagavad stabiilse sissetuleku 5–9% aastas,“ lisas Maksim Sorokin.

Credit Union House on 2005. aastal loodud ettevõtete grupp, mille tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenuportfellid ja äriprojektide finantseerimine sellistes ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted on olnud kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP nimekirjas. Mitu aastat järjest olid need ettevõtted ka Äripäev kinnisvarafirmade TOP esikohal.

Lisateave
Credit Union House
tel: +372 660 8108
info@credit-union.ee
www.credit-union.ee