Uudised

Uued reeglid sunnivad pensionifonde tõhusamalt töötama

29.03.2019

Detsembris vastu võetud investeerimisfondide seaduse parandused mõjutavad otseselt II samba pensionifondide tegevust. Credit Union House’i spetsialistid on kindlad, et lisaks halduskulude vähenemisele mõjutavad fondide tegevust ka paindlikumad nõuded investeerimisportfellidele.

„Pensionikeskuse andmete kohaselt oli 2019. aastal 22-st II samba pensionifondist 17 tulusus negatiivne. Reaalne tulusus on viimase 15 aasta jooksul vähenenud 0,2% võrra aastas ning see on viimase kümne aasta jooksul olnud negatiivne: –1,3% aastas,“ ütles Credit Union House’i juhatuse esimees Maksim Sorokin. „Loodame, et uued õiguslikud regulatsioonid aitavad muuta olukorda paremuse poole.“

Investeerimisfondide seaduse paranduste kohaselt kavandatakse vähendada hoiuste haldustasusid 2%-lt 1,2%-ni ning laiendada II samba pensionifondide kontodel asuvate vahendite investeerimisvõimalusi. Muuhulgas lubavad uued parandused tegutseda fondidel, kes kavatsevad investeerida eranditult aktsiatesse. Seejuures saavad konservatiivsed fondid suurendada aktsiate osa oma portfellides 10%-ni. Lisaks suurenevad II samba pensionifondide võimalused investeerida Eesti kinnisvarasse.

Maksim Sorokini sõnul annavad sellised muudatused fondidele tõuke muuta investeerimistrateegiaid: „Kui varem võis pensionifond investeerida konkreetsesse kinnisvaraobjekti kuni 5% oma aktivatest, siis uute regulatsioonide kohaselt suureneb see summa 10%-ni. Meie hinnangul aitab see kaasa Eesti majandusse investeeringute üldmahu suurenemisele.“

Lisaks lubavad uued reeglid pensionifondidel määrata lisatasu efektiivse haldamise eest juhul, kui fondi tulusus kasvab kiiremini kui sellele laekuvad pensionikindlustuse sissemaksed. „See olukord ärgitab fondide haldajaid investeerima tulusamatesse aktivatesse, mis lõpptulemusel mõjutab positiivselt fondide tulusust ning sellega ka tulevaste pensionide suurust,“ lisas Sorokin.

Credit Union House on 2005. aastal loodud ettevõtete grupp, mille tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenuportfellid ja äriprojektide finantseerimine sellistes ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted on olnud kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP nimekirjas. Mitu aastat järjest olid need ettevõtted ka Äripäev kinnisvarafirmade TOP esikohal.